Kod otvaranja obrta, firme ili djelatnosti svakako ćete se u jednom trenu zapitati – trebam li ući u sustav PDV-a ili ne? Što prije si to pitanje postavite – to će vam kasnije biti lakše.
Što je PDV?
PDV (porez na dodanu vrijednost) je porez koji se naplaćuje povrh prodajne cijene proizvoda ili usluge. Jednostavnije rečeno, proizvod tvrtke koja nije u sustavu PDV-a, a koji košta 100 kn, krajnji korisnik plaća 100kn. Taj isti proizvod, te iste tvrtke nakon
ulaska u sustav PDV-a košta 125 kn (obzirom na stopu PDV-a od 25%) i krajnji korisnik ga toliko i plaća. Porez na dodanu vrijednost je zapravo porez na Vaš proizvod ili uslugu, umanjen za porez na proizvode i usluge koje ste vi kupili kako biste napravili svoj vlastiti proizvod ili uslugu. Recimo da sve bavite proizvodnjom kruha i nabavili ste brašno po cijeni od 10 kuna. U toj cijeni ste platili 2,5 kune PDV-a. Od toga brašna vi ste napravili 10 peciva i prodali ih za 20 kuna te ste dužni državi platiti razliku od 5 kn PDV-a kojeg ste naplatili kupcu i 2,5 kn PDV-a kojeg je platila tvrtka koja Vam je prodala brašno. Ukupan iznos PDV-a uvijek plaća krajnji kupac.
Zašto bi onda itko ulazio u sustav PDV-a?
Zato što sustav PDV-a sjajno funkcionira u slučaju većih troškova potrebnih za Vaše poslovanje, širenje tvrtke ili jednostavno redovne operativne troškove. Drugim riječima, ulaskom u sustav PDV-a će Vam troškovi poslovanja biti jeftiniji za iznos PDV-a jer ćete moći odbijati pretporez po svim ulaznim računima. To konkretno znači da kad od druge tvrtke dobijete račun za naplatu proizvoda, PDV na iznosu tog
računa postaje pretporez kojeg možete odbiti. Ako su Vaši dobavljači u sustavu PDV-a i imate puno računa koje plaćate i na kojima je iskazana stavka PDV-a, vi ste u tom slučaju krajnji kupac i vi zapravo plaćate 25% PDV-a na proizvode i usluge koje su Vam isporučili. Ako želite smanjiti svoje ulazne troškove za 25% i prebaciti ih na teret svojim kupcima, ući ćete u sustav PDV-a. Ako su vaši kupci tvrtke koje su u sustavu PDV-a, PDV koji ćete im zaračunati njima nije financijski teret jer će si oni to isto tako odbiti kao pretporez, no ako su Vaši kupci fizičke osobe Vaša krajnja cijena prema kupcu će biti niža ako niste u sustavu PDV-a pod uvjetom da radite manje od 300 000 kuna godišnjeg prometa.
Na ranijem primjeru smo uzeli proizvodnju peciva. Vi ćete za 10 peciva trebati 2 kile brašna koje stoje 10 kuna, a Vaše pecivo prodajete po cijeni od 1,5 kunu bez PDV-a po komadu krajnjem kupcu. Ako ste u sustavu PDV-a, 10 peciva ćete naplatiti 20 kuna, a Vaša zarada će biti 7,5 kuna. Ako niste u sustavu PDV-a peciva ćete naplatiti 15 kuna i zaraditi ukupno 5 kuna. Ovdje ste u mogućnosti povećati svoju prodajnu cijenu do 2 kune po komadu i zaraditi i do 10 kuna. U slučaju da Vaša peciva kupuje restoran, on će gledati od koga ih može kupiti povoljnije. Recimo da niste u sustavu PDV-a i da morate zaraditi 7,5 kuna za 10 peciva da bi Vaše
poslovanje bilo profitabilno onda će Vaša cijena prema restoranu biti 17,5 kn za 10 peciva, a vaš konkurent koji je u sustavu PDV-a moći će ponuditi cijenu od 15 kn + PDV. Stvar je zapravo vrlo jednostavna, ako radite manje od 300 000 kuna i prodajte proizvode i usluge krajnjim kupcima više Vam se isplati biti izvan sustava PDV-a jer imate mogućnost konkurirati s boljom cijenom krajnjim kupcima i imat ćete niže troškove knjigovodstva. Ako su Vam kupci druge tvrtke koji će Vaše proizvode i usluge dalje prodavati ili ih iskoristiti u proizvodnji vlastitih proizvoda i usluga, više Vam se isplati biti u sustavu PDV-a jer ćete biti konkurentniji.
KAKO SE ULAZI U SUSTAV PDV-A
U sustav PDV-a možete ući po sili zakona, odnosno u onom trenu kada vaša isporuka dobara i usluga pređe prag od 300.000 Kn u godini dana. U slučaju da Vam već naredne godine prihodi padnu ispod navedenog iznosa, slobodni ste podnijeti zahtjev za izlazak iz sustava PDV-a.
Druga varijanta je dobrovoljni ulazak u sustav PDV-a u slučaju kada vam prihodi ne prelaze granicu od 300 000 Kn. Tada se sami morate prijaviti u vašoj lokalnoj Poreznoj upravi, a upisati se možete bilo kada u toku godine. U tom ste slučaju obavezni u sustavu PDV-a ostati najmanje 3 godine.
Za malog poreznog obveznika je iznimno važno da prije propisanih zakonskih rokova utvrdi ima li obvezu za ulazak u sustav PDV-a odnosno ispunjava li uvjete za izlazak iz sustava. Od 2018. godine uvedena je i dodatna obveza izjašnjavanja i u slučaju da želite svojevoljno ostati u sustavu PDV-a iako ispunjavate sve kriterije za izlazak.
Zašto ne u PDV?
Prvi očiti nedostatak ulaska u sustav PDV-a je činjenica da će Vam svi proizvodi i usluge biti skuplji za 25% jer ćete biti dužni obračunati i naplatiti porez. To je primarno problem djelatnostima koje posluju s fizičkim osobama dok se kod poslovanja s drugim tvrtkama čak i preporučuje ulazak u sustav PDV-a. Osim činjenice da su Vam sada proizvodi skuplji, morat ćete računati i na poskupljenje usluga knjigovodstvenog servisa zbog potrebe za vođenjem dodatne evidencije i mjesečnog/tromjesečnog obračuna PDV-a.
Porezni obveznik možete biti i na mjesečnoj ili tromjesečnoj bazi. Ako imate uvjete za primjenom tromjesečnog obračuna PDV-a, možete svojevoljno izabrati obračun i plaćanje PDV-a obavljati u mjesečnim razdobljima. Na to se mogu odlučiti i djelatnosti koje u prethodnoj godini nisu bile u sustavu PDV-a ili su tek započele s poslovanjem (zato začuđuje činjenica da na Obrascu P-PDV nije predviđeno polje kojim bi se o tome izjasnili). Tromjesečni obveznik mogu?e je postati ako je vrijednost isporučenih usluga uključujući i PDV u prethodnoj kalendarskoj godini manja od 800.000 Kn i niste poslovali unutar Europske unije. Ako poslujete s inozemstvom, odnosno s tvrtkama iz država Europske unije potreban Vam je PDV ID broj. Ako ste u sustavu PDV-a, u tom slučaju ste bez obzira na godišnji promet mjesečni obveznik PDV-a i kod nabave iz EU ne plaćate PDV poduzetnicima iz drugih država članica. Ako niste u sustavu PDV-a a imate PDV ID broj, ne plaćate PDV poduzetnicima iz drugih država članica, ali ga morate obračuna i i platiti u RH.
Neovisno o tome što ulazak i izlazak iz sustava PDV-a imaju jasna pravila i ograničenja, ipak Vam je ostavljeno dovoljno slobode da sami odlučite ho?ete li biti u sustavu ili ne. Odluku o tome najbolje je donijeti ve? kod planiranja poslovnih aktivnosti kako biste izvukli maksimum za sebe i svoju djelatnost